BİZE SORUN
  • info@ramnur.com
  • +90 544 626 00 21
  • +90 544 626 00 21

Domain Tescil

Domain Tescil

 Domain Tescil

Domain alan adı demektir. Web siteleri sürekli açık bilgisayarlardan yayın yaparlar. Bu bilgisayarlar dış dünyaya IP adresi (internet protokol) ile açılırlar. Ancak bu adresler rakamlardan oluşmaktadır ve bunu akılda tutmak zordur. Bu nedenle IP adresleriyle eşleşen karakterlerden ve istenildiğinde rakamda kullanılabilen domainler sayesinde daha akılda kalıcı ve yazımı daha rahat olmaktadır.

Örneğin Ramnur.com domaini gibi. Ancak bu domain ramnur23234.com ‘da olabilirdir. Yani rakamda içermesi mümkündür. Ancak domainler noktalama işareti ve özel harfler içeremezler. Dünyada Domainler ICANN tarafından akredite olmuş veya yetkilendirilmiş tescil firmaları (Registrars) tarafından veya bu firmaların bayisi konumundaki kişi ve kuruluşlar tarafından Domain Tescil edilmektedir.  Domain tescil işlemi en az bir yıllık en fazla 10 yıllık yapılmaktadır. Burada kilit nokta öncelikle doğru domain (alan adını) belirlemek ve bunu korumak, elde tutmaktır. 


Domain Tescil için Doğru Domain (alan adı) nasıl belirlenir?
Öncelikle akılda kalıcı olması gerekir. Uzun süre kullanılması hedeflenerek ileride değiştiririm diye idareten bir isim belirlenmemeli. Şirket kuruluş ya da kişisel ise veya kullanılacak amaç neyse onunla çok iyi eşleşmeli. Bu Domain’in ayrıca kurumsal bir mail uzantısı olarak kullanılacak olması unutulmamalıdır. Bu nedenle iyi düşünülmeli ve hatta bu işin geri dönüşünün olmadığının iyi bilinmesi gerekmektedir. 


Domain nasıl korunur ve elde tutulur? 
Domain yani alan adını aldığımızın kayıt  ( Domain Tescil) kuruluşunu veya bayisini iyi seçmeliyiz. Bu kuruluş veya bayinin alan adı transferi (transfer bazen çalınma yöntemidir) konusunda aldığı siber güvenlik ve doğrulama tedbirlerini iyi araştırmak gerekmektedir. Bu kayıt kuruluşu veya aracı bayi Domain (alan adı) tescil süresi bitmeden ne kadar süre önce bittiğini ve uzatılması gerektiğini hatırlattığına ilişkin detayı atlamamak lazım. Onun dışında alan adını uzun süreli tescil etmeli, tescil süresi biten Domain’in ise tescilden en az 3 ay önce uzatılması işi garantiye almak açısından çok iyi bir tercih olacaktır. 

Ramnur Bilgi Teknolojileri 2008 yılından bu yana domain tescil işlemi vermekte olup, domainlerin güvenliğini sağlamakta ve süresi dolacakların önceden tescil sahibine bildirimde bulunarak uzatılıp uzatılmayacağı hususunda hatırlatmada bulunmaktadır. 


2008 yılından bu yana Ramnur Bilgi Teknolojileri - Profesyonel Web Tasarım, Seo, Kurumsal e-Mail, Domain Tescil, Google Ads Reklamları başta olmak üzere Akademik Anket, Logo Tasarımı, İmza Tasarımı, Kurumsal Kimlik Oluşturma, Dijital İtibar Yönetimi, SSL Güvenlik Sertifikası, Google Haritalar, Yandex Haritalar ve Sosyal Medya desteği hizmetlerini sunmaktadır.

> > > >
Bizi Arayın