BİZE SORUN
  • info@ramnur.com
  • +90 544 626 00 21
  • +90 544 626 00 21

SSL Güvenlik Sertifikası

SSL Güvenlik Sertifikası

SSL güvenlik Sertifikaları internet sitelerinin kimliğini doğrulayarak dijital şifreli bir bağlantı sağlayan sertifikalara verilen genel bir isimdir. Güvenlik sertifikasına sahip internet sitelerinin genellikle adres satırında bir kilit işareti bulunur. Bu kilit işareti o web sitesinin SSL Güvenlik Sertifikası sahibi olduğunu anlamamızı sağlar.

SSL Güvenlik Sertifikası ilk olarak finansal işlemlerin yapıldığı Bankaların internet şubelerinde kullanıldı. Daha sonra ödeme işlemlerinin sık olduğu e-ticaret sitelerinde e-ticaret sitelerine güven duymamızı sağladı. Hemen ardından Google radikal bir karar alarak tarayacısı Google Chrome ‘da SSL Güvenlik Sertifikası bulunmayan internet sitelerini “Bu site güvenli değil” veya “Güvenli Değil” şeklinde adres çubuğunda etiketlemeye başladı. Ardından Google arama sonuçları algoritmasında değişikliğe giderek SSL Güvenlik Sertifikasına sahip internet sitelerine öncelik vereceğine ilişkin global makaleyi Google topluluğunda yayınladı.

SSL Güvenlik Sertifikası günümüz internet siteleri içerisinde varsa web sitemizin kullanıcılar ve arama motorları tarafından güven duyulmasını sağlayacak bir sertifikaya dönüştüğünü söylemek yanlış olmaz. SSL sertifikası günümüzde internet sitelerinin vazgeçilmezi haline geldi. Aslında SSL Güvenlik Sertifikasına sahip bir internet sitesi bize şunu anlatır. Bu web sitesinin amacı size, şifrelerinize, bilgisayarlarınızdaki içeriğe veya dijital kimlik bilgilerine zarar vermez. Bu web sitesinin amacı içeriği ile uyumludur. Bir bakıma bu web sitesi bilgilerinizi sizin dışınızda istek dışı almaz veya çalmaz. Ancak yine de SSL Güvenlik Sertifikalarına sahip web sitelerinin kendi elimizle verdiğimiz bilgilere ilişkin olarak dolandırıcılık yapmayacağı anlamına gelmez.  Bu nedenle internette çok dikkatli olmak gerekir. SSL Güvenlik Sertifikası o web sitesinden bilgisayarımıza bilgimiz dahilinde sızıntı yapılarak zarar vermeyeceği konusunda bize güven verebilir. Ancak kendi elimizle verdiğimiz bilgilerimizin amacı dışında kullanılmayacağı veya bir ödeme sonrası alacağımız ürün ve hizmetin bize eksiksiz/sorunsuz sağlanacağı konusunda garanti vermez.

Web Sitemiz için SSL Güvenlik Sertifikası ne kadar önemli?

Web siteniz şirketinizin veya kuruluşunuzun dijital ortamdaki şubesi gibidir. 7 gün 24 saat açık olan bu sanal şubeye bütün dünya erişebileceğinden güven vermesi gerekir. Bu nedenle web sitemizin tasarımının iyi olması, profesyonel bir görüntü ve içeriğe sahip olmasıyla birlikte SSL Güvenlik Sertifikasına sahip olması her zaman için bir avantajdır. Google ve diğer arama motorları, internet tarayıcıları da bu konuya önem verdiğinden bizim de önemsememiz gerekir. İnternet tarayıcıları web sitemizin görüntülendiği pencereler olması sebebiyle çok önemlidir. Web sitemiz için SSL sertifikasına sahip olması internet dünyasında rakip sitelere karşı bizim sitemize prestij kazandırır ve internet sitemizin ziyaretçilerine güven verir.


2008 yılından bu yana Ramnur Bilgi Teknolojileri - Profesyonel Web Tasarım, Seo, Kurumsal e-Mail, Domain Tescil, Google Ads Reklamları başta olmak üzere Akademik Anket, Logo Tasarımı, İmza Tasarımı, Kurumsal Kimlik Oluşturma, Dijital İtibar Yönetimi, SSL Güvenlik Sertifikası, Google Haritalar, Yandex Haritalar ve Sosyal Medya desteği hizmetlerini sunmaktadır.

> > > >
Bizi Arayın