BİZE SORUN
  • info@ramnur.com
  • +90 532 657 29 77

Haritalar Google

Haritalar Google

 Haritalar Google

Mobil akıllı cihazların kullanımının yaygınlaşmasıyla birlikte insanlar rahat etmeye başladılar. Bu durumu avantaja çeviren Google zaten arama motoru kullanımında dünyadaki yaygınlığını daha da artırarak Haritalar Google ile öne çıktı.  Artık bir mekan veya işletmeyi bulmak, hakkındaki yorum ve değerlendirmeleri okumak daha kolay hale geldi.  Özellikle Google arama motorunda arama yaptığımızda Google bu aramanın bir mekan, yer veya işletme aradığımızı anladığı anda bize arama sonuçlarının en üstünde Haritalar Google’ye ait sonuçları getirir ve altında da web sitesi sonuçlarını gösterir.  Evet web sitesi sonuçları… Yani üst sırada çıkmaya çalışıyorsa bir web sitesi, temsil ettiği fiziki bir adres var ise Haritalar Google’da bulunmaması büyük bir eksikliktir.

Google’da hizmet verenler, işletmeler, mekanlar hep öne çıkarak daha fazla müşteri kazanmaya çalışırlar. Google SEO veya Google Ads bu nedenle web sitesini üst sıralar taşımaya çalışmak isteyen işletmelerin ilgisini çekiyor. Ancak Haritalar Google en az Google Ads ve Google SEO kadar önemli.  Fiziki adrese sahip bir şirket veya kuruluşa sahip web sitesinin Haritalar Google’da bulunmaması, Google haritalar profilinin oluşturulmaması büyük bir eksiktir. Özellikle internet üzerinden yeni müşteriler kazanmayı hedeflemiş işletmelerin Haritalar Google kaydını yaptıktan sonra muhakkak internet sitesiyle konumunu eşleştirmelidir. İnternet sitesinde yapılan SEO çalışmasının Haritalar Google’de de büyük avantaj sağladığını söyleyebiliriz.

Şöyle bir örnek vermek gerekirse; internet sitesinde geçen bir terim Google arama motorunda arandığında eğer o internet sitesi Haritalar Google’da eşleştirilmiş ise o konum arama sonuçlarında web sitelerinden önce listelenebilir.   Haritalar Google konum doğrulamasından ibaret değildir. İşletme veya kuruluşla ilgili çalışma saatleri, kuruluş tarihi,  fotoğrafları, sokak görüntüsü, işletme hakkında yorumlara verdiği cevapları kapsadığından optimize edilmesi her zaman bağlı olduğu internet sitesini ve dolayısıyla internet sitesinin temsil ettiği işletmeyi rakiplerine göre avantajlı kılar.

Haritalar Google içerisinde bir konumun doğrulanabilmesi için doğrulanmak istenen konumun adresinin girilip, koordinatlarının doğru seçilmesi gerekmektedir. Google bizi daha iyi sonuçlara eriştiren bir arama motoru olması sebebiyle dünyada yaygın olarak kullanılmakta, kullanıcıların karşısına doğru sonuçlar çıkarmak için özel yazılım, algoritma ve alt yapıya sahiptir.

Peki Haritalar Google konum doğrulama işlemi nasıl yapılır? Haritalar Google kaydı doğrulamasını nasıl sağlıyor? Google benim işletmem ekibi konum doğrulamalarını titizlikle takip etmektedir.  Google öncelikle bizden adres ve koordinatları işaretlememizi istiyor. Daha sonrasında İrlanda duplinden adi postayla (yani teslimi imzaya bağlı olmayan kredi kartı ekstreleri gibi) bir zarf içerisinde doğrulama kodu gönderiyor. Bu kod 15 gün geçerli. 15 gün içerisinde o kodu girecek olursak zaten postanın doğru adrese ulaştığı sağlanmış olduğundan haritalar kaydı tamamlanmaktadır. Ancak 15 gün geçmesine rağmen Haritalar Google doğrulama kodu elimize ulaşmadıysa Google benim işletmem ekibiyle irtibata geçip manuel doğrulama hakkına sahip oluyoruz. Benim işletmem ekibi sokak görüntüsü, tabela görüntüsü ve belediye adres levhalarının fotoğraflarını isteyerek işletmenin varlığından emin olmaya çalışıyor. Ancak resimlere rağmen emin olunmazsa, randevu verilerek Google Meet üzerinden canlı görüşme planı oluşturuluyor. Günü ve saati geldiğinde sizi Google meet üzerinden görüntülü arayan Google benim işletmem ekibi sizi yönlendirerek işletmenizin doğrulanmasına yardımcı oluyor.  
 


2008 yılından bu yana Ramnur Bilgi Teknolojileri - Profesyonel Web Tasarım, Seo, Kurumsal e-Mail, Domain Tescil, Google Ads Reklamları başta olmak üzere Akademik Anket, Logo Tasarımı, İmza Tasarımı, Kurumsal Kimlik Oluşturma, Dijital İtibar Yönetimi, SSL Güvenlik Sertifikası, Google Haritalar, Yandex Haritalar ve Sosyal Medya desteği hizmetlerini sunmaktadır.

> > > >